W okresach spadków na giełdzie, inwestorzy poszukują alternatywnego sposobu lokowania nadwyżek finansowych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zakup obligacji. Ponieważ rynek niepubliczny jest stosunkowo zamknięty i wymaga inwestowania dużych kwot, warto pomyśleć o rynku zorganizowanym. Dla obligacji przedsiębiorstw, samorządów i Skarbu Państwa jest nim Catalyst, pierwsza w Polsce platforma dłużnych instrumentów finansowych.
Czym jest Catalyst?
Catalyst funkcjonuje od 30 września 2009 r. jako rynek dłużnych instrumentów finansowych prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i spółkę z jej grupy kapitałowej – BondSpot.
W ramach Catalyst funkcjonują cztery subrynki, które przedstawia poniższa tabela.
Tabela 1. Rynki funkcjonujące w ramach Catalyst
GPW |
BondSpot |
Detaliczny Regulowany |
Hurtowy Regulowany |
Detaliczny Alternatywny System Obrotu |
Hurtowy Alternatywny System Obrotu |
Źródło: GPW
Kilka słów o obligacjach
Ustawa o obligacjach definiuje obligację jako papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Dla inwestora oznacza to, że obligacja jest papierem wartościowym (w przeciwieństwie do długu wynikającego z umowy pożyczki) oraz stanowi poświadczenie zobowiązania emitenta z tytułu zaciągniętego długu.
Jeżeli zaś chodzi o emitenta, to dzięki obligacjom może on pozyskać środki od wielu rozproszonych „kredytodawców”, nie korzystając z usług banku, a wielu drobnych inwestorów, także osób indywidualnych, ma możliwość ”kredytowania” największych nawet korporacji.
Rodzaje obligacji
Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów obligacji, warto jednak podkreślić, że tylko niektóre z nich mogą być przedmiotem obrotu w ramach platformy Catalyst. Biorąc pod uwagę różne kryteria, wyróżniamy następujące rodzaje obligacji...
![]() |
Opracowanie: