Informacja jest w dzisiejszych czasach najcenniejszym towarem. Nie ulega wątpliwości, że także, a może nawet w szczególności, na rynku kapitałowym informacja jest rzeczą cenną. Nie sposób podejmować racjonalnych decyzji inwestycyjnych nie dysponując pełnymi informacjami na temat sytuacji spółek, których papierami obraca się na rynku.
Inwestorzy, którzy przywykli do standardów informacyjnych spółek notowanych na GPW, mogą potrzebować kilku wskazówek, skąd czerpać informacje o spółkach z rynku NewConnect, istnieją bowiem pewne odmienności w zasadach dotyczących polityki jawności informacji między tymi rynkami.
Rzeczą, od której należy zacząć, jest kwestia dokumentu informacyjnego, który spółka wchodząca na rynek NewConnect (emitent) musi przedstawić do publicznej wiadomości). Jest to dokument o znaczeniu analogicznym do prospektu emisyjnego, jaki musi przygotować emitent pragnący wejść na rynek regulowany GPW, jednak wymogi, jakie są stawiane dokumentowi informacyjnemu są dużo bardziej liberalne niż te, jakie musi spełnić prawidłowo sporządzony prospekt emisyjny. Szczegółowe informacje na temat warunków, jakie musi spełniać dokument informacyjny znaleźć można w załączniku nr 1 do regulaminu rynku NewConnect. Dokumenty informacyjne emitenci sporządzają we współpracy z autoryzowanymi doradcami rynku NewConnect – są to wyspecjalizowane firmy doradcze, które mają za zadanie wspieranie emitentów w procesie wchodzenia na rynek NewConnect oraz przez pierwszy rok funkcjonowania na tym rynku.
Spółka, która z powodzeniem zakończy emisję akcji i wprowadzi je do obrotu na rynku NewConnect musi zacząć wypełniać standardowe obowiązki informacyjne. Podzielić je można na dwa rodzaje: obowiązki informacyjne wymagane przez powszechnie obowiązujące prawo oraz obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem na NewConnect, wynikające z wewnętrznych regulacji tego rynku. Obowiązki pierwszego rodzaju dotyczą między innymi ujawniania stanu posiadania przez akcjonariuszy przekraczających określone progi oraz ujawnianie informacji poufnych mogących mieć wpływ na cenę akcji. Powyższe obowiązki informacyjne są realizowane poprzez publikację komunikatów w prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego systemie ESPI. Do obowiązków informacyjnych wymaganych przez przepisy wewnętrzne rynku NewConnect należy publikowanie raportów bieżących i okresowych spółek w zarządzanym przez GPW systemie EBI.
Podobnie jak w przypadku tworzonego przed wejściem spółki na rynek NewConnect dokumentu informacyjnego, który jest mniej rygorystyczny od prospektów emisyjnych spółek wchodzących na GPW, tak samo obowiązki informacyjne wypełniane przez emitentów w czasie, gdy ich akcje podlegają obrotowi na NewConnect są łagodniejsze od obowiązków, jakim podlegają spółki z rynku głównego. Do odrębności należy między innymi brak obowiązku przedstawiania audytowanego raportu półrocznego – w zamian za to emitenci rynku NewConnect przygotowują skrócone raporty kwartalne prezentujące tylko wybrane dane finansowe.
Ponadto, spółki notowane na rynku NewConnect powinny stosować się do zasad ustalonych w uchwale Zarządu GPW w sprawie Dobrych Praktyk na rynku NewConnect. Dobre Praktyki (zwane też z angielska Corporate Governance) to zbiór zasad (dotyczących między innymi polityki informacyjnej stosowanej przez spółki) nie wynikających wprost z przepisów prawa, których jednak stosowanie wzmacnia wiarygodność emitentów i całego rynku w oczach inwestorów. Raz do roku, wraz z raportem rocznym, emitenci powinni przedstawiać opisowy raport ze stosowania Dobrych Praktyk.
Wszystkie komunikaty, a więc te przekazywane w systemie ESPI, jak również te z systemu EBI inwestorzy mogą czytać zarówno na oficjalnej stronie rynku NewConnect (www.newconnect.pl), jak też na wielu popularnych serwisach komercyjnych dotyczących rynku kapitałowego.
Opracowanie: