Ostatnimi czasy indeksy giełdowe znajdują się w centrum uwagi, a ich notowania zaprzątają głowy nie tylko inwestorów na całym świecie. W ciągu ostatnich tygodni byliśmy świadkami jednego z największych krachów giełdowych w historii. Sytuacja jest rzeczywiście poważna, a media każdego dnia bombardują nas informacjami o kursach akcji. Informacje z rynku kapitałowego śledzą z zapartym tchem także osoby, które nie mają bezpośrednich kontaktów z giełdą. Dla tych, którzy chcieliby mieć większe rozeznanie w zasadach funkcjonujących na rynku kapitałowym, niezbędna będzie wiedza o wskaźnikach GPW.
Indeks giełdowy określa koniunkturę na giełdzie, jak i w całej gospodarce. Jest jednym z ważniejszych benchmarków, który pozwoli zorientować się w aktualnych trendach na parkiecie. Dzięki nim wiemy czy kursy akcji mają tendencję wzrostową, spadkową czy utrzymują się na stałym poziomie.Dzięki analizie indeksów giełdowych jesteśmy w stanie przypatrzeć się syntetycznej sytuacji na rynku, jak i w poszczególnych sektorach gospodarki. Przy pomocy tego wskaźniku można właściwie ocenić efektywność inwestowania oraz koniunktury na poszczególnych rynkach kapitałowych
Każdy parkiet posiada własne indeksy, na nowojorskiej giełdzie jest to S&P, Dow Jones lub Nasdaq. Na rynkach europejskich najczęściej przywołuje się wyniki niemieckiego rynku DAX, czy londyńskiego ET./S.E. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie operuje kilkunastoma indeksami, wśród których można wskazać podział ich na typu dochodowego i cenowego, oraz uwzględniających cechy spółek, takie jak sektor działalności oraz wysokość kapitału.
Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych
Podstawowym indeksem na GPW jest WIG. Jest to najstarszy wskaźnik, liczony od 1991 roku. Jest on typu dochodowego, co oznacza że obejmuje ona zarówno ceny akcji jak i dochody z dywidend i praw poboru. W jego skład wchodzą wszystkie spółki notowane na rynku podstawowym.
WIG20 jest drugim z najważniejszych indeksów publikowanych przez warszawską giełdę. Wskaźnik ten jest cenowy, czyli obliczając go bierze się pod uwagę jedynie ceny akcji. Aby spółka była uwzględniona w tym wskaźniku, musi należeć do jednej z dwudziestu, które mają największy kapitał i charakteryzują się największą płynnością na rynku głównym. W indeksie tym nie może znaleźć się więcej niż pięć spółek z jednego sektora. Uczestnicy WIG20 (podobnie jak mWIG40 i sWIG80) wyznaczani są na podstawie danych z ostatniej sesji w styczniu oraz kwartalnych korektach przeprowadzanych w kwietniu, lipcu i październiku. Ostatnią zmianą, jaka zaszła w ramach WIG20, to spadek z tego indeksu przedsiębiorstwa CEZ, który zastąpiła Jastrzębska Spółka Węglowa.
Indeksy mWIG40 i sWIG80 składają się ze spółek mniejszych. W skład mWIG40 wchodzi 40 średnich podmiotów, które zajmują dalsze pozycje pod względem wielkości kapitału i nie weszły w skład WIG20. Indeks mWIG40 powstał w 2007 roku, zastępując MIDWIG. Dalsze w kolejności są podmioty uwzględnione w indeksie sWIG80. Wszystkie z tych wskaźników notowane są w sposób ciągły, WIG20 aktualizowany jest co 30 sekund, natomiast mWIG40 i sWIG80 co minutę przez GPW. WIG-PL jest z kolei indeksem, który bierze pod uwagę notowania akcji dużych i średnich spółek.
Obecnie na rynku głównym są również indeksy, w skład którego wchodzą spółki wyselekcjonowane według innych kryteriów. Należą do nich tzw. subindeksy sektorowe, są one tworzone ze względu na profil działalności danego podmiotu. Pakiet ten uwzględnia te same podmioty, co przy WIG20, mWIG40 i sWIG80, jednak tu podzielone są one ze względu na branżę a nie wielkość kapitału i obrotów spółki. Obecnie na GPW jest 10 indeksów branżowych, które obrazują koniunkturę w poszczególnych gałęziach gospodarki. Uwzględniają one takie działy jak: bankowy, budownictwa, chemii, deweloperski, energii, informatyki, mediów, paliwa, przemysłu spożywczego i telekomunikacji.
Poszczególne indeksy pozwalają przyjrzeć się dokładnej kondycji poszczególnych sektorów i oszacować ich koniunkturę. Każdy ze wskaźników charakteryzuje się inną strukturą, a więc udziałami poszczególnej spółki w niej. Może zdarzyć się, że w danym sektorze znajdują się zarówno wielkie spółki notowane na WIG20, jak i bardzo małe przedsiębiorstwa. Taką sytuację można zaobserwować w sektorze bankowym. Pod względem ilości spółek najbardziej liczna jest branża budowlana i spożywcza, z tym że w jego składzie przeważają małe przedsiębiorstwa. Z kolei branża telekomunikacyjna czy paliwowa to niemal tylko duże spółki. Wpływa to nie tylko na strukturę i notowania spółek ale również atrakcyjność danej branży dla inwestorów.
Dane o indeksie WIG-PL jak i sektorowych (WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka, WIG-media, WIG-paliwa, WIG-spożywczy, WIG-telekomunikacja) publikowane są przez GPW trzykrotnie w czasie sesji, w pierwszym i drugim fixingu oraz na zamknięcie sesji.
Indeksy stanowią bardzo ważne narzędzie dla inwestorów i analityków finansowych, są niezbędnym narzędziem przy wycenie ryzyka inwestycyjnego. Pozwalają kompleksowo przypatrzeć się sytuacji poszczególnych spółek, jak i uwarunkowań w odpowiednich gałęziach gospodarki. Dziś, przy nieciekawej koniunkturze na parkietach giełdowych, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej analizy interesującego nas przedsiębiorstwa, jak i ogólnej sytuacji na rynku kapitałowym.
Opracowanie: